V polovině března jsme se v rámci akce Celostátní vzájemná výměna zkušeností, kterou letos pod hlavičkou Rady dětí a mládeže Středočeského kraje pořádáme v Kolíně, vydali se skupinou dětí z dětských domovů a z MVS.cz autobusem z Prahy za poznáním do zahraničí.
Navštívili jsme Varšavu a Vilnius, kde měly děti velmi zajímavou a interaktivní prohlídku městem, dále jsme se setkali s litevskými skauty, kteří nám představili svou činnost a společně jsme se inspirovali, jaké kdo z nás hraje oblíbené hry. Ve spolupráci s Českým Červeným křížem Kolín jsme se věnovali nácviku první pomoci.
Na závěr výjezdu jsme navštívili české vojáky v Rukle, kde má sídlo vojenská základna NATO. Vojáci nám představili svou činnost, věnovali se též aktuálnímu tématu kyberbezpečnosti a v průběhu odpoledne zapojili děti do velmi zážitkově zpracovaných aktivit v terénu, které byly dětmi zařazeny mezi top zážitky.
Máme radost, že jsme mohli přispět k úsměvům na jejich tváři i rozšířit jejich obzory na poli vzdělání i zkušeností. Děti odjížděly spokojené a plné dojmů s přáním, aby se podobné akce mohly účastnit i v budoucnu.
Děti poznávají Varšavu
Hlavními účastníky akce byly děti z dětských domovů DDŠ Býchory (Kolín) a DD Tuchlov (Teplice) a děti z rodin, kde je některý z rodičů ve výkonu trestu. S výběrem účastníků pomáhaly kromě dětských domovů také Nadační fond Evy Pavlové a Mezinárodní vězeňské společenství, z. s.
Pro děti jsme připravili program, díky kterému poznali hlavní města obou zemí interaktivní formou. Příjezd do Varšavy děti ohromil hlavně kvůli mrakodrapům, které viděly poprvé v životě a kterým dominovala vedle Paláce kultury a vědy i aktuálně nejvyšší budova EU Varso Tower.
Po Varšavě nás provázel mladý student práv, ze studentské organizace Erasmus Student Network. V rámci této organizace provádí studenti bez nároku na honorář mladé lidi, kteří přijedou v rámci Erasmu studovat do zahraničí.
“Ocenili jsme, že ve svém volném čase se věnoval i nám a navíc si děti svými příběhy rychle získal. Kromě Koperníkovy heliocentrické soustavy, která je znázorněna spolu s jeho sochou na náměstí před polskou Akademií věd v podobě čar a planet na zemi, děti oslovil příběh skladatele Fryderyka Chopina. Informace, že zatímco Chopinovo tělo je pohřbené ve Francii, srdce je uloženo v nedalekém kostele, patřila asi k těm nejzajímavějším,” shrnuje studentka Mendelovy univerzity Beata Zemanová, jedna ze spoluorganizátorek akce.
Procházku jsme zakončili ochutnávkou tradičních polských zapiekanek nebo kebabem, který byl vyloženě dětem na přání.
Příjezd do Litvy a program plný zážitků
Po přesunu do Litvy jsme se ubytovali ve vile u řeky. Volný čas jsme s dětmi trávili společnými aktivitami, hrami, povídáním nebo hrou na kytaru. Jídlo jsme si připravovali sami, některé děti se nabídly a zapojily se do příprav spolu s námi.
“Bylo skvělé mít vlastní prostor v srdci přírody. Zahradu jsme využívali pro ranní rozcvičku na vzduchu a jako bonus se děti vyhřívaly ve vířivce, kterou si někteří zkusili poprvé v životě,” říká Denisa Tichá, členka realizačního týmu CVVZ Kolín, aktivní sportovkyně a vedoucí klubu Fit Studio Energy Kolín, která se starala o fyzičku dětí v průběhu výjezdu.
Zážitkové aktivity se prolínaly i do dalšího programu. Základy první pomoci i možnost si vyzkoušet oživování pacienta na resuscitačních figurínách pro děti připravil Michal Tasch, ředitel Českého červeného kříže, Kolín.
Hlavní město Vilnius a zábavné odpoledne se skauty
Dalším bodem našeho programu byl výlet do Vilniusu, hlavního města Litvy. Program měl dvě části, obě pro nás připravili místní mladí studenti. Interaktivní prohlídku městem formou soutěže nám připravil místní průvodce – student, taktéž ze studentské organizace Erasmus Student Network. V rámci prohlídky se děti rozdělily do několika týmů a plnily “foto úkoly” u zajímavých míst hlavního města. Vítězem se stal tým s nejvyšším počtem navštívených míst a zároveň s nejvtipnějšími fotkami.
“Opravdu jsme toho z města hodně poznali a zároveň si užili hodně legrace při focení”, říká jedna z dětských účastnic soutěže.
Druhou část programu jsme strávili s litevskými skauty, kteří nás uvítali ve své klubovně. Představili nám, jak funguje tato organizace v Litvě a že jejich hlavní náplní je pomáhat tam, kde je třeba. Následovaly hry, ve kterých jsme si procvičili postřeh a rychlost a také schopnost porozumění.
“Největší úspěch měla hra, kdy zástupce z každé země vyprávěl příběh ve své rodné řeči a cílem ostatních bylo zaslechnout v řeči konkrétně stanovená slova. Byla to nejen velká legrace, ale pro nás také výjimečná příležitost slyšet, jak zní litevština,” sděluje Lenka Paclíková, členka realizačního týmu CVVZ, učitelka angličtiny a vedoucí projektů zaměřených na volnočasové vzdělávání dětí.
Po návratu z Vilniusu jsme si ještě připomněli své zážitky a připravili se na poslední den našeho výjezdu, návštěvu vojenské základny NATO v Rukle, kam nás pozvali čeští vojáci.
Setkání s českými vojáky na základně NATO v Rukle
Závěrečný den nám počasí opět přálo. Bylo chladno, ale úplně jasno. Autobus nás dovezl do Jonavy, kde jsme si nakoupili dobroty a suvenýry, naobědvali se a veřejnou autobusovou dopravou se vydali do nedaleké Rukly. Tam už nás čekali čeští vojáci z 5. úkolového uskupení, které se specializuje na radiační, chemickou a biologickou ochranu. Provedli nás částí jejich základny a přiblížili své každodenní povinnosti.
Třešničkou na dortu našeho posledního dne byl odpolední program, který pro nás vojáci připravili. Děti si mohly například vyzkoušet výcvikovou překážkovou dráhu, do které se všechny týmy pustily s vervou a statečně zdolávaly i ty nejtěžší překážky.
V rámci dalších stanovišť si prohlédly techniku a zbraně, vyzkoušely si řídit robota nebo se seznámily s procesem dekontaminace v případě zasažení chemickými látkami.Také navázaly na náš předchozí program a rozšířily si základy první pomoci. Ve zpětné vazbě hodnotily děti odpoledne s vojáky jako svůj top zážitek.
Děti přišel pozdravit i velvyslanec v Litvě Aleš Opata s manželkou. Zatímco pan velvyslanec odpovídal na rozličné otázky, paní Opatová se po celou dobu zapojovala do aktivit spolu s dětmi. Děti povzbuzovala nebo jim pomáhala zdolávat překážky.
Závěrečný program pro nás připravil velitel 5. úkolového uskupení major Ing. David Izing. Zaměřil se na kyberpezpečnost a dětem předal praktické rady, jak si chránit své telefony, svou identitu na internetu a upozornil je na aktuální varianty kyberkriminality, kterým je třeba se preventivně bránit.
Před odchodem ze základny děti dostaly ještě dárečky na památku a pak už jsme přes vrátnici opouštěli areál. Co si děti z návštěvy odnesly kromě odpoledne plného zážitků?
Cestou zpět do Jonavy, na kterou jsme tentokrát vydali pěšky po 8 km dlouhé stezce, jsme si s dětmi povídali o jejich pocitech a myšlenkách.
“Byl bych rád, aby si odnesli hlavně to, že čeští vojáci jsou významnou posilou mezinárodních jednotek v zahraničí a patří k důležitým složkám obrany naší bezpečnosti. Jsou to odborníci na protichemickou obranu a patří v tomto směru k mezinárodní elitě. Také to, že bezpečnost naše i Evropy závisí na spolupráci všech států a je důležité se jí věnovat i mimo hranice našeho státu,” shrnuje Martin Paclík, předseda pořádající organizace RDMSK.
Cesta domů
Unavení, ale spokojení jsme došli až k místu odjezdu, zahráli si ještě pár her a pak už nasedli do autobusu k dlouhému nočnímu přejezdu zpět domů. Před usnutím si děti ještě doplnily poslední část pracovních listů, které jim budou připomínat zážitky a poznatky, které jsme v průběhu akce viděli a prožili.
„Neměla jsem jistotu, že děti ve věku teenagerů budou chtít pracovní listy vyplňovat. Ale opak byl pravdou! Snad díky jednoduchému zpracování a grafické úpravě. A protože děti rády pracují s mobilem, vložila jsem do pracovních listů i QR kódy na tématické hry. Listy byly nejen zdrojem informací o navštívených místech, ale sloužily také k sebereflexi a skupinové diskuzi o hodnotě člověka a roli státu. A také jako zpětná vazba pro nás vedoucí. Mám radost, že všechny děti na závěrečnou otázku, zda by chtěl/a jet znovu, jednoznačně odpověděly ANO! “, říká Veronika Opatřilová, autorka pracovních listů a členka realizačního týmu CVVZ. Veronika se ve svém volném čase navíc věnuje výuce angličtiny dětí a pořádá veřejné besedy.
Co říci závěrem?
“Věříme, že si děti odváží inspiraci do svých životů. Víru, že kolem nás jsou lidé, kteří mají odvahu a odhodlání bránit bezpečnost i demokracii, také lidé s chutí nezištně pomáhat druhým, nebo se vzájemně podporovat. Všichni, koho jsme na své cestě potkali, nám ochotně nabídli své služby či pomoc. Děti si domů odváží sebedůvěru, že jsou šikovné, přesvědčení, že zvládnou neuvěřitelné věci. Stačí, když budou chtít a najdou odvahu podniknout k tomu aktivní kroky. Mohou cestovat, pracovat v zahraničí, zapojit se do nejrůznějších vzdělávacích či charitativních projektů a přispět k tomu, aby byl svět zase o něco lepší. A že jsou v naší zemi instituce a lidi, kteří jim podají pomocnou ruku, pokud to bude potřeba,” vypočítává přínos pro děti tým, který s dětmi na akci vyrazil.
“Přejeme si, aby si odnesly pocit, že každý z nás může přispět k tomu, aby byl svět lepší. Stačí se dívat kolem sebe, aktivně se zapojit a pomáhat tam, kde můžeme,” završuje výčet Martin Paclík.
Poděkování hlavnímu partnerovi
Děkujeme tímto Domu zahraniční spolupráce, díky jehož finanční podpoře jsme tuto akci mohli uspořádat.
Zajímá vás více?
Jaké zážitky sdílejí samy děti si přečtěte v článku Kateřiny Havlíkové, stálé zpravodajky ČRO ve Varšavě nebo ve článku Jitky Tiché, tiskové mluvčí armády, který popisuje náš den na základně v Rukle.
Fotogalerie